četrtek, 30. september 2010

Pogovor

Vedno znova

iščemo pogovore

z našimi bližnjimi,

kajti pogovor je

edini most med ljudmi.

                                                                    [Camus]


 Kdaj in kako se pogovarjamo? Ko drugi že spi, ko sva oba budna, mimogrede, na hitro? Ali si za pogovor sploh vzamemo čas?

Včasih se radi izmikamo načenjanju določene teme, ker že vnaprej vemo, da ne bomo imeli dovolj časa, da bi nam uspelo vse povedati. Če je časa premalo, obstaja bojazen, da nas drugi sploh ne bo razumel in žal nam je, da smo se sploh odprli. In če mine tako dan, dva, teden in mesec, se lahko zelo oddaljimo in počasi se več ne poznamo. Pa ne gre le za moža in ženo, ampak tudi za odnose z otroki in prijatelji. Posebno otroci so pri tem zelo občutljivi. Vzeti si čas za bližnjega pomeni v prevodu: »Cenim te. Ker mi nekaj pomeniš, sem ti pripravljen dati nekaj tega, kar mi je dragoceno – čas.« Na to, kaj nam pomeni čas, vpliva tudi naša osebnost. Ljudje, ki so po naravi vase zaprti in manj zgovorni, potrebujejo veliko časa, da nam lahko zaupajo in spregovorijo o sebi. Številna vprašanja so lahko le znamenje pritiska in naše nepotrpežljivosti. Za mnoge zakonce je prav čas, ki jim ga partner posveti, znamenje njegove ljubezni. Pa ne le za zakonce. Tudi za otroke! Otroku ostane v spominu za vse življenje dan, ki smo ga posvetili le njemu.

Kdaj imamo čas za pogovor? Pomembni so naši vsakdanji rituali, ki nam omogočajo, da se vidimo in slišimo, da ostanemo v stiku. To so lahko: skupni obroki ali vsaj eden izmed njih, skupna molitev, čas pred spanjem, družinska ura, sprehodi, izleti ipd. Zakonca potrebujeta še poseben čas samo zase: ob kavici, čaju, na sprehodu … V knjigi Resnica se začenja v dvoje sem prebrala, da si zakonci v zahodnih državah privoščijo le štiri minute osebnega pogovora na dan. Ali se ob tem lahko počutijo povezane, se poznajo? Kaj pa midva? Čas za osebni pogovor je potrebno načrtovati. Včasih se radi izmikamo, ker nam je neprijetno načenjati bolj čustvene stvari. Če bomo čakali, da se bomo pogovorili, ko bo primeren čas za to, ta čas ne bo nikoli prišel. Ne bom pozabila mame, ki je jokala, ker ni imela več tega časa. Časa, da bi sinu rekla, da ga ima rada, in ga objela. Prej je naredil samomor.
Priložnost za pogovor: pogovorite se o tem, kaj vam pomeni podarjeni čas.

1 komentar:

  1. Fani:
    Pogovarjava se manj, kot si želiva, ker nama ob petih malih nadebudnežih žal zmanjkuje časa za to pomembno stvar. Pogovarjava se največ med kosilom, občasno zvečer in seveda ob nedeljah, ki je dan za družino. Tudi v naši zakonski skupini smo že parkrat imeli temo, ki se je navezovala na pogovor kot eden ključnih stvari za uspešen zakon in dober medsebojni odnos. Nekaj časa nazaj sva si načrtovala pogovor 1x tedensko po eno uro, vendar sva žal začela to pomembno stvar opuščati. Zadnje čase se bolj posvečava pogovoru s svojimi otroki, ker vidiva, da res potrebujejo najin čas in pozornost. Upava, da si bova večkrat uspela utrgati čas tudi za najin pogovor. Držite pesti!

    OdgovoriIzbriši